Kiedy najlepiej realizować cele?

Spotkanie

Pisząc ten artykuł, na pole za oknem zajechała forpoczta wiosny. Pierwsze naprawdę ciepłe dni roku 2019, a dokładniej to marzec. Jestem świeżo po wizycie mojej najlepszej przyjaciółki. Umawiając się z nią na spotkanie, okazała się ciekawa, ale trochę przykra rzecz. Otóż minął równiutki roczek, odkąd była ona moim gościem.

Kilka dni temu, tak jak 12 miesięcy w tył zawitała niestety tylko na kilka godzin. Omówiliśmy się wtedy na maj, że przyjedzie na trochę dłużej. Rozmawiając przed weekendem z Natalią, przypomniałem jej o tym, że miała przyjechać na trochę dłużej, a w odpowiedzi usłyszałem: “W maju”.

Rozumiem, że losowi nie należy stawać ością, więc maj przyjąłem z ogromną aprobatą, wyciągając jednak pewne wnioski i obserwacje. Od razu podczas spotkania włączyłem swój kalendarz i ustaliliśmy konkretną datę następnej wizyty. Czy się to uda? Za pewne TAK!

Wesele

Casus 2: Myślisz o wzięciu ślubu i wyprawieniu wesela. Co naturalnie zrobiłeś, robisz lub zrobiłbyś gdyby to było Twoim celem? Po pierwsze się oświadczysz, konkretnej dziewczynie. Analogicznie, marząc o założeniu firmy, nie tylko musisz zdefiniować fakt, że chcesz założyć firmę, ale wypadałoby również wiedzieć chociaż w jakiej branży będzie ona funkcjonować i co dobrego nieść ludziom.

Masz już swoją fiancée lub fiancé, no to teraz zamawiamy wódkę, zespół, wysyłamy zaproszenia, wybieramy sukienkę… NIE!

Siadasz z kalendarzem i wybierasz termin! Dokładną datę, bo tylko dzięki tej informacji weźmiecie ślub w skończonym czasie. Dopiero wtedy możecie zacząć działać, umawiać sale – na konkretny termin, zespół – na konkretny termin. A tak poza tym, to musicie wiele akcji wykonać jeszcze przed samą ceremonią, a nie po! Kupienie białej sukni na 12 dni po ślubie, jest raczej głupie. Nie znając terminu realizacji marzenia, nie jesteśmy w stanie jednak określić, kiedy mielibyśmy się umówić na przymierzanie.

Następnie musimy dopiero wykonać pierwszy krok do realizacji marzeń, ale na pewno dobrze wiesz, co to będzie.

Termin

Marząc, tworząc cele, ustal dokładny termin. Każdy cel może wymagać innej precyzji, ale sam wyczujesz jaka jest odpowiednia. Ślub – rok, miesiąc, dzień. Osiągnięcie dochodu – miesiąc, a może kwartał konkretnego roku wystarczy.

SMART(ER)

Jest to technika konstruowania celów i planów w oparciu o pewne elementy. SMART[1] oznacza sprytny i jest akronimem od:

Skonkretyzowany

Jasno opisany, im więcej szczegółów tym lepiej, o co dokładnie chodzi? Gdzie? Jak? Kto? Co? Pojadę na wakacje + na Bali, sam/ze znajomymi, będę jeździł tam stopem i zwiedzę: to, to i tamto.

Mierzalny

W jasny sposób potrafisz określić, że cel został osiągnięty. Bo w jaki sposób sprawdzisz, że “mam lepsze wyniki w nauce”, “więcej zarabiam”. Marzenie typu: zdam C1 z angielskiego, jest mierzalne. Wiadomo czarne na białym, kiedy się cel się osiągnęło.

Ambitny

Jest to coś, czego do tej pory nie potrafisz osiągnąć lub widzisz niewielką chociaż trudność w jego wykonaniu. Pójście do kina, jeżeli chodzisz tam regularnie nie jest celem. Ale wygospodarowanie popołudnia, pomimo nawału pracy, albo pomimo braku  pieniędzy , może już być celem.

Realny

Czyli istnieje możliwość, że cel w zadanym czasie jest w zasięgu Twojej ręki. Oczywiście realność definiujemy na podstawie Twojej “wiary w sukces”. Jeżeli dla innych Twój cel jest realny, a Ty masz podstawy, żeby wierzyć, że jesteś w stanie go osiągnąć – znaczy, że jest realny. Udowodnienie lub obalenie hipotezy Riemanna, dla matematyków ogromna zagwozdka, ale może kiedyś zostać rozwiązana. Sądząc po tym, że z 23 problemów listy Hilberta[2], nierozwiązane pozostały tylko 3! Hilbert konstruując swoją listę, w jakiś sposób sądził, że te rozwiązania nie są możliwe, ale na przestrzeni lat, wielu matematyków stawiało sobie za cel ich udowodnienie i jak widzimy dzisiaj, z 87% skutecznością, mieli rację.

Druga strona medalu, musisz mieć realny wpływ na spełnienie celu. Wygranie w Totka, jest źle sformułowanym celem. Trudno tutaj mówić o Twoim realnym wpływie na wynik. Trudno jest zrobić tutaj coś lepiej, żeby wygrać miliony.

Terminowy

Określony w czasie, ale o tym cały poprzedni rozdział 😉

Ekscytujący

Musisz czuć, że droga to wykonania celu będzie niesamowita. A efekt będzie przewspaniały. Już zapisując swoje cele, nie możesz się doczekać ich realizacji i tego jak świetnie będziesz się po realizacji z tym czuł. Punkt ten koreluje z kolejnym punktem – istotny.

Relevant (istotny)

Cel musi być istotny z Twojego punktu widzenia. W sensie, że musi Cię to obchodzić. Bo marzenie, chcę mieć kije do golfa, jeżeli nigdy nie myślałeś o tym sporcie, nie jest dla Ciebie w żaden sposób ważne – po co więc cokolwiek robić w tym kierunku?

Marzenia, a cele

Marz, pozwalaj sobie na tę odrobinę szaleństwa. Następnie, zapisuj marzenia i ubieraj je w formę celów.

I pamiętaj! Aby od razu wykonać pierwszy krok na drodze do realizacji, dopiero co zapisanego celu.

Bibliografia

[1] SMART, pl.wikipedia.org, data ostatniej edycji 23.01.2019 [dostęp: 18.03.2019 r.], Dostępny w Internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(zarz%C4%85dzanie)>

[2] Lista Hilberta, pl.wikipedia.org, data ostatniej edycji 15 gru 201 [dostęp: 19.03.2019r.], Dostępny w Internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Problemy_Hilberta)>

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *