Dynamika Talentów, czyli moja droga do akceptacji i zrozumienia

Kiedy zwrócono się do mnie, jako eksperta, o napisanie artykułu dla uczestników Seminarium Klubu Inteligencji Finansowej z dziedziny którą się zajmuję, sprawa wydawała się pozornie prosta. Wezmę “garść wiedzy”, dorzucę parę “technik” i przyprawię szczyptą “dobrych rad”. Ileż to jednak widziałeś drogi Czytelniku artykułów rozwiązujących wszystkie Twoje problemy?

“5… 10… 20… sposobów na szczęście”,

“13 rzeczy które powinieneś robić żeby klienci uwielbiali u Ciebie kupować, wracali przez lata i przyprowadzali znajomych”,

“10 powodów strachu przed sukcesem”

“Jak odbić się od dna i szybko stanąć na nogi”

To tylko kilka z autentycznych artykułów znalezionych w internecie. Brzmi znajomo? Nie chcę dyskredytować tu wszelkiej maści trenerów/coachów, których w ostatnich czasach stali się bardzo aktywni, szczególnie w sieci. Każdy ma prawo wykorzystywać swoją wiedzę jak chce. Jedyne co Ci mogę doradzić, to to, byś nie wierzył w genialne rozwiązania/techniki/sposoby, które dają Ci odpowiedź na każde pytanie. Nikt z moich Klientów nie otrzymuje tzw. “gotowca”. W swojej pracy skupiam się na pokazywaniu drogi i możliwości z nią związanych. Rozwiązanie jest dziełem już mojego Klienta. Tobie, drogi Czytelniku, też chciałabym wskazać drogę. Jak to wykorzystasz? Decyzja należy do Ciebie.

Głównym narzędziem wykorzystywanym w mojej pracy jest Dynamika Talentów. Wiele osób wyszukujących informacji na jej temat, dosyć szybko dochodzi do jednego wniosku: kolejne narzędzie do profilowania. Oczywiście jest to prawda, ale nie cała. Model Dynamiki Talentów jest o wiele bardziej rozbudowany, a samo profilowanie jest jedynie fundamentem, na którym zbudowano wielką budowlę. W tym momencie może zrodzić się pytanie: “Ok, ale w takim razie czym się różni Dynamika Talentów od innych systemów profilowania ludzi?” Rzeczywiście tych systemów jest bardzo dużo. Sama wypełniłam ich kilka. Wszystkie z nich w lepszy lub gorszy sposób są w stanie określić Twój typ osobowości, słabe strony, rzeczy do poprawy itp. Jednak w większości tych testów sytuacja wygląda następująco: wypełniłam test, dostałam piękny raport z opisem, tabelami, wykresami, procentami… tylko co dalej? I tym różni się Dynamika Talentów od innych systemów. Twój profil to jedynie kierunkowskaz. Następnym krokiem jest wyruszenie we wskazanym kierunku a Dynamika Talentów Ci w tym pomoże.

Być może masz już jakąś wiedzę na temat samej Dynamiki. Pozwolę sobie jednak na przedstawienie w skrócie samych podstaw. Poniżej widzisz Model Dynamiki Talentów, zwany również Kwadratem Dynamiki Talentów.

Pierwszą rzeczą która przyciąga uwagę są 4 kolorowe części. Są to tzw. częstotliwości:
DYNAMO, BLASK, TEMPO oraz STAL. Każda z nich związana jest z innym obszarem
działań każdego człowieka. W bardzo dużym skrócie można to opisać jako:
DYNAMO – kreatywność
BLASK – relacje,
TEMPO – koordynacja działań,
STAL – działania systemowe.

Na każdym z boków i wierzchołków umieszczono poszczególne profile osobowości. Jest ich osiem: CREATOR, STAR, SUPPORTER, DEAL MAKER, TRADER, ACCUMULATOR, LORD oraz MECHANIC. Patrząc na częstotliwości i położenie profili, bardzo łatwo można się zorientować że profil CREATOR jest… kreatywny. Profil SUPPORTER świetnie radzi sobie z relacjami a TRADER mogąc koordynować i planować działania czuje się jak ryba w wodzie. I to tyle teorii…. Dynamika Talentów jest bardzo rozbudowanym systemem i nie jest możliwe opisanie każdego profilu, relacji pomiędzy profilami, sposobów budowania zespołów i wielu innych aspektów w jednym krótkim artykule.

Decyzja o tym czy chcesz być sprofilowany zależy tylko i wyłącznie do Ciebie. Musisz wiedzieć że, poznanie swojego profilu jest jedynie pierwszym krokiem. Wiedzę z Dynamiki Talentów możesz wykorzystać w wielu aspektach swojego życia, na przykład w poukładaniu swojej firmy lub w jej założeniu, poprawie relacji z ludźmi, pozyskiwaniu klientów i wielu innych, niezbędnych do świadomego zarządzania swoją firmą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *